Co dobrego dla kultury wyniknie z kompromitacji PKW?

Nie ma tego złego, co na dobre nie wyjdzie – głosi stara ludowa mądrość. I coś w tym jest, a w zasadzie mogłoby być. Sposób, w jaki swoją nieudolność tłumaczą tęgie sędziowskie głowy z kierownictwa Państwowej Komisji Wyborczej jest bowiem tyleż kuriozalny, co perspektywiczny.

W tłumaczenie nonszalancji kierownictwa PKW zaangażował się osobiście prezydent Bronisław Komorowski, zaś jeden z pomysłów, jakie sugerował w pakiecie rozwiązań, zdawał się być niemalże objawieniem dla setek menedżerów kultury, nauki i w ogóle dla kierownictwa sektora publicznego.

Pan prezydent zaproponował wyjęcie spod jurysdykcji Prawa zamówień publicznych Państwowej Komisji Wyborczej. Zaś to, co w tym wszystkim jest najciekawsze, to uzasadnienie: „w trosce o jakość działań PKW”. Mimo tego, że – po głosach ekspertów i polityków przeciwnych temu posunięciu – prezydent jakby wycofał się z tego pomysłu, warto rozważyć tę propozycję.

Gdyby Pan Prezydent zechciał pójść tą drogą jeszcze dalej, mógłby przyczynić się do zniesienia poważnej bariery, jaką w praktyce funkcjonowania stanowi Prawo zamówień publicznych. Wyjście z inicjatywą ustawodawczą i zgłoszenie projektu wyjęcia spod jurysdykcji Pzp całego sektora kultury i nauki byłoby najlepszym krokiem w kierunku podniesienia JAKOŚCI i EFEKTYWNOŚCI funkcjonowania najbardziej rozwojowych sektorów dla kraju.

To byłby prawdziwy bodziec do stworzenia warunków konkurowania o zamówienia publicznego sektora kultury i nauki JAKOŚCIĄ. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że obywatele coraz częściej nie tylko wymagają, ale wręcz wymuszają na publicznych instytucjach kultury zabieganie o ich względy JAKOŚCIĄ zarówno oferty jak i obsługi. W tych okolicznościach Pzp jest aktem wysoce anachronicznym, żeby nie rzec: wręcz szkodliwym.

Prawo zamówień publicznych jest jednym z najczęściej przeklinanych tworów prawnych przez menedżerów instytucji publicznych, zwłaszcza kultury i nauki. Miało służyć konkurencji na rynku usług o zamówienia publiczne i przeciwdziałać sprzeniewierzaniu pieniędzy podatnika. W rzeczywistości nie służy ani jednemu, ani drugiemu. W jego majestacie natomiast można bezkarnie zmarnotrawić każdy grosz nie ponosząc za to konsekwencji. I odwrotnie: osoba zarządzająca zostanie każdorazowo ukarana, kiedy wyda środki publicznie w zgodzie z rozsądkiem i w trosce o jakość, które to kwestie w Pzp niekoniecznie znajdują odzwierciedlenie. Nawet po ostatnich dobrze przyjętych nowelizacjach.

Niestety, eksperci w tej materii są innego zdania od tych, którzy w praktyce zmagają się z tym aktem. Z drugiej strony mimo armii urzędników, kontrolerów i zastępów ekspertów żyjących z enigmatyczności i sprzeczności zapisów tej ustawy niełatwo uzyskać jednoznaczną interpretację przepisów. Niedługo minie już piąty rok, odkąd monituję i czekam na interpretację zapisów tej wspaniałej ustawy przez sam Urząd Zamówień Publicznych i Ministerstwo Finansów w sprawie obrotu dystrybuowanymi kopiami filmowymi. Dlatego z powyższych powodów uważam, że pomysł prezydenta powinien zostać szeroko przedyskutowany. Mimo kompromitacji PKW (tak naprawdę z innych niż Pzp powodów) jest to dobry czas na tego typu dyskusję.

Proszę spojrzeć raz jeszcze na kazus PKW. W majestacie prawa, przez przedstawicieli samego wymiaru sprawiedliwości, zmarnotrawiono publiczne pieniądze na niedziałający system informatyczny zgodnie z procedurami. Czy ktoś te pieniądze odzyska? Czy ktoś z kierownictwa PKW poniesie odpowiedzialność za niedoszacowanie projektu, zbyt późne ogłoszenie przetargu, brak koordynacji projektu, zaniedbanie w nadzorze i testach samego systemu? I nie mam tu na myśli wymuszonych przez media dymisji członków kierownictwa PKW.

O kilku kazusach z mej praktyki w zakresie Pzp pisałem już na tym blogu w poście Prawo Zalegalizowanych Przekrętów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s